Jak wybrać najlepszy kolor ścian do pokoju dziecka?

0
204

Kolor ścian a wiek dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka powinien być dobrany odpowiednio do jego wieku. Dla niemowląt i małych dzieci najlepiej sprawdzą się stonowane, pastelowe kolory, takie jak błękit, zieleń czy róż. Kolory te są spokojne i relaksujące, co sprzyja zdrowemu snu malucha. Starsze dzieci mogą mieć bardziej intensywne kolory ścian, np. żółty czy pomarańczowy. Warto jednak unikać czerni i innych ciemnych barw, które mogą przytłaczać.

Jeśli chodzi o starsze dzieci, to warto pozwolić im na wybór koloru ścian. Można wtedy postawić na bardziej odważne rozwiązania – np. na jasny fiolet lub turkusowy. Takie kolory dodadzą pokojowi energii i optymizmu oraz stworzą przyjemną atmosferę do zabawy.

Dobieranie kolorów do mebli

Przy wyborze koloru ścian warto również wziąć pod uwagę meble i dekoracje, które będą się znajdować w pokoju dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest dobieranie kolorów tak, aby tworzyły one harmonijną całość. Jeśli wiemy już, jaki rodzaj mebli będzie się znajdował w pokoju dziecka, możemy dopasować do nich odpowiedni kolor ścian.

Jeśli chcemy postawić na bezpieczne rozwiązanie, możemy postawić na neutralne barwy – biel lub szarości. Te kolory pasują do każdego rodzaju mebli i dodatków, a także szybko się nie nudzą. Jeśli natomiast chcemy postawić na coś bardziej odważnego, możemy skomponować kilka różnych barw – np. łagodny błękit z delikatnym różem lub miks pasteli.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Wybierając kolor ścian do pokoju dziecka trzeba pamiętać o bezpieczeństwie malucha. Kolory powinny być bezzapachowe i nietoksyczne – szczególnie jeśli maluch ma alergię lub astmę. Najlepsze są farby ekologiczne i hipoalergiczne, które szybko schną i nie emitują szkodliwych substancji.

Jeśli planujesz malować samodzielnie ściany w pokoju dziecka, upewnij się też, że używasz odpowiednich narzędzi i materiałów – np. drabiny antypoślizgowej lub maski ochronnej przed pyłem. Pamiętaj też o tym, aby po malowaniu okna były otwarte przez kilka godzin – to pozwoli usunąć z pomieszczenia resztki farby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here