Jak oszczędzać energię w domu

0
107

1. Wybierz energooszczędne urządzenia

Kupując nowe urządzenia, zwróć uwagę na ich klasę energetyczną. Urządzenia oznaczone literami A+++ są najbardziej energooszczędne i pozwalają zaoszczędzić nawet do 75% energii w porównaniu do urządzeń oznaczonych literami D. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto również zwrócić uwagę na jego moc, aby uniknąć przekraczania dopuszczalnych norm.

Jeśli chcesz oszczędzać energię w domu, postaw na energooszczędne urządzenia takie jak lodówka, pralka czy telewizor. Warto również wymienić żarówki na LED-owe, które są bardziej ekologiczne i dłużej się starczają.

2. Ustaw optymalne temperatury

Ustawienie optymalnych temperatur w domu to kolejny sposób na oszczędzanie energii. Zimowy sezon to czas, gdy można obniżyć temperaturę o 1-2 stopnie Celsjusza i zaoszczędzić nawet do 10% energii. Latem natomiast warto utrzymywać temperatura pokoju na poziomie ok. 24°C.

Warto również zainwestować w termostat inteligentny, który automatycznie reguluje temperatura w domu i poinformuje Ci o jej zmianach. Termostat inteligentny pozwala oszczędzić nawet do 15% energii.

3. Wykorzystuj naturalne źródła energii

Jeśli chcesz oszczędzać energię w domu, rozejrzyj się za naturalnymi źródłami energii takimi jak słońce czy wiatr. Instalacja paneli fotowoltaicznych lub turbiny wiatrowej pozwoli Ci produkować energię elektryczną samodzielnie i bezinwestycyjnie.

Innym sposobem na oszczędzanie energii jest instalacja pompy ciepła lub kolektorów słonecznych, które pochłaniają ciepło ze środowiska i przekazuj je do budynku. Pompy ciepła i kolektory słoneczne mogą być stosowane do ograniczenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here